Historia

LKS "Skałka" Żabnica powstał w 1984 roku. Założono go po wielkich staraniach działaczy, jak również pod wpływem młodzieży chętnej do gry w piłę nożną. Początki były bardzo trudne, brak środków, brak boiska jak również terenu pod boisko. Mimo to klub założono. Początkowo pod nazwą Ludowe Zrzeszenie Sportowe "Skałka" Żabnica. Uporczywe dążenie przetrwania Klubu , zmusiły kierownictwo do budowy boiska, tzw. Żabnickiego na terenie Węgierskiej Górki, na którym graliśmy aż do czasu wybudowania boiska w swojej miejscowości - Żabnicy. Boisko wybudowane zostało wybudowane na terenie byłej szkoły podstawowej oraz małych, przyległych działek stanowiących własność mieszkańców Żabnicy którzy przekazali je na rzecz budowy boiska. Trzon pierwszej założycielskiej drużyny stanowili m.in. bracia S. K. J. Pieczarka, bracia T. A. Feil, bracia J. M. Kupczak, bracia F. J. Drożdżowie, L. Adamek, W. Birger, K. Korczyński . Grali początkowo w klasie "C" następnie drużyna weszła do klasy "B" a już od początku lat 90 - tych gramy w klasie " A ". Dużym poparciem w początkowym okresie działania naszego klubu byli działacze R.K.S. " Metal " Węgierska Górka, dając nam wyposażenie sportowe, pomagając w działalności na czele z J. Jeleśniańskim, J. Polakiem. Po wybudowaniu boiska zaczęto marzyć o jakimś skromnym pomieszczeniu - szatni. Z początku były to dwie " pakamery " .W 1998 roku dzięki działaniom kierownictwa i przychylności wójta P. Tyrlika zebrano pieniądze na budowę szatni. Obecnie mieszczą się w niej : dwie szatnie, sanitarny, łaźnia, pomieszczenie dla sędziów, "prezesówka" gdzie obecnie znajduje się "Atlas" Klub na dzień dzisiejszy posiada trzy drużyny "Seniorzy", "Juniorzy", "Trampkarze". W Sezonie 2002/2003 Skałka z przewaga 20pkt. zwyciężyła żywiecka A klasę i weszła do bielskiej okręgówki. W pierwszym sezonie w okręgówce Skałka z trudem utrzymała się w lidze zajmując 12 miejsce (ostatnia lokatę premiująca utrzymaniem). W sezonie 2004/2005 w drużynie zaszło wiele istotnych zmian, dzięki którym sezon 2004/2005 zakończyła na 2 miejscu. Na dzień dzisiejszy Skałka to solidny klub z ambicjami na 4 ligę w drużynie są młodzi, ambitni żądni zwycięstw zawodnicy. W sezonie 2005/2006 w Skałce zadebiutowali pierwsi obcokrajowcy, Słowacy pomocnicy Radoslav Janiś, Frantisek Paulus i bramkarz Jozef Ritnosik. W sezonie 2005/2006 Skałka awansowała do 4 ligi! W roku 2006 nastąpiła fuzja z Metalem Węgierska oraz została utworzona druga drużyna grająca w Żywieckiej A- klasie. W sezonie 2008/2009 nasza drużyna zdominowała rozgrywki IV ligi II gr. śląskiej i z 9 pkt przewagą awansowała do III ligi opolsko - śląskiej.

ZOBACZ STATYSTYKI Z SEZONU 2008/2009

Pierwszy historyczny sezon na trzecioligowych boiskach był dla piłkarzy Skałki niezwykle udany. Z dorobkiem 55 punktów uplasowali się na trzeciej pozycji. Lepsi okazali się tylko gracze Ruchu Zdzieszowic i BKS-u Bielsko - Biała.

ZOBACZ STATYSTYKI Z SEZONU 2009/2010

SKAŁKA 05/06